Artykuły dotyczące Europy: Węgry

PolskaCzechyNiemcyFrancjaSzwajcariaHiszpaniaWielka BrytaniaLitwaŁotwaEstoniaBiałoruśUkrainaRumuniaSłowacjaWęgryAustriaBułgariaGrecjaGrecjaWłochyWłochyFrancjaHiszpania

Wegry: Kalwińskie świątynie nad rzeką Szamos

Kościoły kalwińskie WęgryWschodnie Węgry. Krajobraz jakby mazowiecki, tylko zamiast lasów – łąki po horyzont. Turystów brak. A w co drugiej wsi kościół z XIII wieku, od czasów reformacji kalwiński.

  • Trasa rowerowa
  • Trasa samochodowa

Opactwo Tihany nad Balatonem

Półwysep Tihany WęgryGdy już nie mamy sił kolejny dzień kąpać się, opalać, popijać wodę zdrojową, lub wino w wielu urokliwych miasteczkach nad Balatonem, przychodzi wreszcie czas, żeby coś zwiedzić. Opactwo Tihany, pięknie położone w wiosce wciśniętej między Balaton a wulkaniczne jezioro, nadaje się do tego celu znakomicie.

Niezwykła historia katedry w Esztergomie

esztergomEsztergom to pierwsza stolica Węgier, a wznoszące się nad brzegiem Dunaju wzgórze katedralne było świadkiem wielu wydarzeń przełomowych w dziejach tego kraju. Wybudowana tam monumentalna, klasycystyczna katedra jest największą i najważniejszą świątynią na Węgrzech.

Podziemny świat - Jaskinie w Aggtelek

AggtelekDługa na 25 kilometrów jaskinia Baradla w Aggtelek na Węgrzech należy do najciekawszych atrakcji przyrodniczych Europy Środkowej. Wycieczka korytem podziemnej rzeki Styks.