Dwór w Giżycach

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

gizyce dworNiecodziennie trafia się na 250-letni dwór drewniany. Taki podniszczony budynek stoi w Giżycach stoi koło Grabowa nad Prosną.

W Polsce XVIII wieczny dwór drewniany jest nie gizyce dworlada atrakcją. Skromnych nie murowanych rezydencji szlacheckich zachowało się tylko kilkanaście. Większość z nich została zdewastowana lub spalona podczas wojen. Do najbardziej znanych należy dwór w Ożarowie pod Wieluniem utrzymany w bardzo dobrym stanie. W inny świat przenosi nas zdewastowany pałacyk w Giżycach.
 
O budowli wiadomo tylko tyle, że powstała około połowy XVIII wieku (być może około 1760 roku), a przekształcono ją w początku XX wieku. Wtedy też zniszczono alkierze – wysunięte części narożne budynku (podobne jak w Ożarowie). Pierwsza i chyba dotychczas jedyna konserwacja dworu miała miejsce w 1950 roku. Obecnie zabytek znajduje się w stanie postępującej degradacji, choć jeszcze niedawno był zamieszkały. Nad lukarnami (oknami w dachu) zachowały się zwijane drewniane dekoracje barokowe. Podobne można zauważyć na szczycie nad wejściem do dworu. Naśladują one rozwiązania spotykane w architekturze murowanej.
 
gizyce dworWnętrza giżyckiego dworu zachowały podobno resztki oryginalnego wyposażenia. Do dworu nie można jednak wejść. Stara literatura wspomina o kominku, posadzkach i stolarce. Dworek otoczony jest bardzo małym (1 ha) zarośniętym parkiem. Być może to ciekawe założenie, położone nad Prosną, doczeka się kiedyś remontu.
 
Informacje praktyczne:

Giżyce leżą w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Grabów nad Prosną. Dojechać tu można drogą nr 449 Błaszki-Ostrzeszów. Dwór leży w centrum miejscowości, na północ od głównej drogi. Do zabytku nie można niestety wejść.

 

ZałącznikWielkość
PDF icon gizyce.pdf227.11 KB
Podsumowanie
Region Wielkopolska
Województwo wielkopolskie
Miejscowość Giżyce, kaliski
Kategoria Zapomniane miejsca
Mapa
  • Zapomniane miejsca