Młoszowa. Pałac wybujałej fantazji

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Młoszowa pałacNajstarsze wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku. Wioska przez długi czas była własnością rodziny Młoszowskich, którzy pod koniec XVII wieku wznieśli tutaj dwór. Ród ten wygasł w 1790 roku i wieś dostała się w posiadanie ich spadkobierców. Kilka lat później majątek  zakupił w 1798 roku Kajetan Florkiewicz, adwokat z Kęt.

Jego syn Juliusz postanowił przebudować istniejący dwór w Młoszowej i nadać mu bardziej „starożytny” charakter. Jego zamierzeniem było nie tylko upiększenie rezydencji, lecz także ubarwienie jej wizerunku i przekonanie współczesnych, że w tym miejscu już w początkach XVII wieku istniał zamek, zniszczony w czasie wojny północnej przez Szwedów, który teraz jest przez niego zaledwie „odbudowywany”.

młoszowa pałac

Rzekoma odbudowa miała być przeprowadzona na podstawie fikcyjnego inwentarza z 1705 roku. Prace trwały kilkanaście lat i realizowane były pod kątem uwiarygodnienia spreparowanej historii. Do zaprojektowanych budynków dodano stylizowaną bramę wjazdową i duży staw od frontu, a cały teren wraz z parkiem otoczono murem z łamanego kamienia. Następnie rozpoczęto przebudowę samego budynku dworu. Do budynku dodano detale architektoniczne, wykroje okien, wieże nawiązujące do różnych epok, a także epitafia, kamienną tablicę „upamiętniającą” wymyślone przez właściciela wydarzenia, które to miały sugerować kolejne przemiany w bryle budynku i jego historii.

Młoszowa pałac

Sam właściciel anonimowo opublikował w 1865 roku fikcyjną historię zamku, starając się uwiarygodnić jego istnienie i podnieść znaczenie dóbr w Młoszowej. Cała zbudowana przez Juliusza Florkiewicza południowa część zamku obecnie nie istnieje. Po przejęciu majątku w 1898 roku przez wnuka Florkiewiczów, Juliusza Potockiego, rezydencja została gruntownie przebudowana z uwzględnieniem modnego wówczas wzornictwa francuskiego pod nadzorem architekta krakowskiego Zygmunta Hendla. Nie zachowały się również Baszta Kozacka, Rondel Hajduków i inne zabudowania. W 1910 roku pałac sprzedano firmie „Sylwana” z Katowic, a dwa lata później kupił go na licytacji hrabia Jan Szembek.

Obecnie zespół pałacowo-parkowy ma postać neogotyckiego obiektu, składającego się z części pałacowej oraz przyległej do niej kaplicy oraz założonego w 1824 roku 17-hektarowego parku ze starym drzewostanem. Pośród romantycznych zakątków i alejek rozmieszczone są najrozmaitsze posągi: św. Floriana i Matki Bożej, a także Światowida, smoka wawelskiego i czarownicy Kaśki. Większość z nich wykonał Franciszek Wyspiański, ojciec Stanisława. Park otacza go mur z basztą i Bastionem Belwederskim. W 1998 roku Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej stał się własnością Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach.

Dojazd do Młoszowej z Chrzanowa DK nr 79 ok. 7 km. Skręcamy w lewo w ul. Forkiewiczów. Zespół zabudowań znajduje się 300 m dalej po prawej stronie.

Tekst: Mateusz Porębski

Zdjęcia: Arkadiusz Markiewicz/Wikimedia Commons

Tekst pochodzi z przewodnika Zapomniane miejsca Małopolskie, tom II. Północ i zachód.

 

Podsumowanie
Region Małopolska
Województwo małopolskie
Miejscowość Młoszowa, małopolskie
Kategoria Zapomniane miejsca
Mapa
  • Zapomniane miejsca