Zapomniane miejsca: Janowice, ruiny dworu

Dwór w Janowicach powstał pod koniec XIX w. z inicjatywy Łoskowskich (spokrewnionych z Józefem Chełmońskim). Posiada plan typowy dla XIX-wiecznych dworów na tym terenie. Charakteryzuje się jednak ciekawymi dekoracjami architektonicznymi w postaci m.in. boniowań, gzymsów, a przede wszystkim efektownej półkolistej kolumnady wspartej na jońskich kolumnach. Pełniła ona dawniej funkcję altany.

Dziś budynek jest kompletnie zarośniętą ruiną, stojącą w szczerym polu. Przed dworem nie uświadczy się drzewa niemal po horyzont, a przecież znajdował się w tym miejscu piękny park. Jego marne pozostałości zobaczyć można na tyłach dworu. Zachował się tam także niewielki staw. Jeśli nikt nie zainteresuje w najbliższym czasie tym dworem, może on wkrótce podzielić tragiczny los zabytków, które możemy oglądać jedynie na zdjęciach.

[!] Na północny wschód od skrzyżowania dróg z Łęczycy do Łowicza i ze Zgierza do Kutna w Piątku. Jadąc od strony Łęczycy, trzeba skręcić jeszcze przed wjazdem do centrum w lewo (na rogu ulic znajduje się charakterystyczna drewniana chałupa), a na następnym skrzyżowaniu też w lewo (na południe). Zespół dworski położony jest po lewej stronie drogi.

Tekst: Tomasz Szwagrzak, zdjęcia: Jakub Jagiełło

Więcej podobnych miejsc w przewodniku Zapomniane miejsca Łódzkie.

Zapomniane miejsca Łódzkie
Zapomniane miejsca Łódzkie

Related Posts