Zapomniane miejsca: Mikolin, pomnik żołnierzy Armii Czerwonej

Mikolin pomnik

Mogłoby się wydawać, że pomników żołnierzy Armii Czerwonej już nie ma, a tymczasem… Niedaleko mostu, pośród pól w okolicach Mikolina w górę wyrasta coś w rodzaju obelisku, który przecina łodzie, a na szczycie ma czerwoną gwiazdę. Miejsce to upamiętnia 700 żołnierzy Pierwszego Frontu Ukraińskiego, którzy polegli w dniach 23-30 stycznia 1945 r. podczas forsowania rzeki Odry w tych okolicach (stąd łodzie).

Jedyny most na tym odcinku, który znajdował się w Mikolinie, został wysadzony przez Niemców 22 stycznia 1945 r. W samym środku obszaru działań wojennych walczyły oddziały 5. Gwardyjskiej Armii. Na początku żołnierze Armii Czerwonej mieli nieco szczęścia, gdyż pierwszy rzut zdołał pokonać zamarzniętą rzekę, przemieszczając się po lodzie. Niemniej jednak niemiecka artyleria szybko zniszczyła tę naturalną przeprawę. Najcięższe walki miały miejsce przy przyczółkach pod Lipkami, Skorogoszczą (Mikolinem i Golczowicami) oraz Żelazną. Niemcy na lewym brzegu Odry przygotowali umocnienia polowe, zapory inżynierskie oraz silne punkty oporu w niektórych miejscowościach. Wczesnym rankiem 23 stycznia 1945 roku żołnierzom Armii Czerwonej udało się zdobyć przyczółek w Golczowicach. Obszar ten był broniony przez estoński kolaboracyjny 45. Ochotniczy Pułk Grenadierów SS, batalion niszczycieli czołgów, batalion saperów oraz kompanię Volkssturmu, która według niektórych źródeł była najliczniejszą jednostką wśród wymienionych.

Więcej podobnych miejsc znajdziesz w naszym przewodniku:

Zapomniane miejsca Opolskie, część zachodnia

Dowódca dwóch radzieckich pułków uczestniczących w tych walkach, generał-major Wikentij Skryganow, został śmiertelnie ranny odłamkiem pocisku artyleryjskiego.

Inskrypcje na ścianach pomnika (w tłumaczeniu):

  • Bohaterom – Zwycięzcom nad niemiecko-faszystowskimi najeźdźcami dzielnym żołnierzom Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Z walkami forsowania rzeki Odry w lutym 1945 roku. Pierwszy Front Ukraiński, 1945 r.
  • Wieczna sława bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszego kraju.
  • Wykonała 39. Jednostka Wojsk Inżynieryjnych. Budował starszy tech. lejtnant W. G. Wisniewskij przy aktywnej pomocy burmistrza [pobliskiej Skorogoszczy] pana Mieczysława Dratwy. Sierpień–październik 1945 roku.

4 km na północ od Skorogoszczy, należy przed mostem w Mikolinie zjechać w prawo na drogę z płyt. Pomnik jest zaznaczony na mapach Google.

Related Posts