Zapomniane miejsca: Piotrków Trybunalski – Byki, zamek

Mało turystów przejeżdżających na południe obwodnicą Piotrkowa Trybunalskiego zdaje sobie sprawę, że nie dalej niż 500 m od tej trasy znajduje się jedna z ciekawszych rezydencji magnackich w okolicach Łodzi. W XV w. Byki należały do rodu Jaxa-Bykowskich herbu Gryf. Postawili oni w tym miejscu murowany zamek, o którym nie mamy prawie żadnych wiadomości. Prawdopodobnie mieścił się on na północ od obecnej siedziby i wykorzystywał zachowaną do dziś wieżę. Około 1604 r. wojewoda sieradzki Jan Stanisław Bykowski przeprowadził modernizację i rozbudowę rezydencji o długie skrzydło z kaplicą i wieżę bramną pośrodku budowli. W XVIII w. Byki należały do Wężyków i stopniowo chyliły się ku upadkowi. Przed dewastacją uratowała zamek rodzina Jeziorańskich, którzy w połowie XIX w. odremontowali siedzibę z wieloma przekształceniami. Od 30 lat, po kolejnej odbudowie, w zamku mieści się Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

          Zamek ma dość nietypowy plan prostokąta zakończonego z jednej strony ośmioboczną wieżą pochodzącą jeszcze z XVI w., natomiast z drugiej strony kaplicą, nadbudowaną i przez to również przypominającą wieżę. Najciekawsza jest jednak wieża bramna z czterospadowym dachem i zachowanymi z dwóch stron manierystycznymi portalami z herbem Gryf. W wieży tej zachowały się również wspaniałe renesansowe dekoracje okien, a także gzyms pod dachem, przypominający krakowskie czy florenckie budowle renesansowe. Dekoracje w pozostałych częściach zamku zostały zniszczone podczas odbudowy XIX-wiecznej. Podczas remontu w 1978 r. bardzo mocno przekształcono wnętrza, które nie prezentują się dziś ciekawie i przypominają raczej budownictwo poprzedniego ustroju.

Dojazd do zamku drogą nr 91 od strony Łodzi lub 8 od strony Warszawy i następnie skręt w 91 na Piotrków Trybunalski. Po kilkuset metrach jazdy w kierunku Piotrkowa należy skręcić w prawo w ul. Zamkową.

Więcej podobnych miejsc w przewodniku Zapomniane miejsca Łódzkie.

Zapomniane miejsca Łódzkie
Zapomniane miejsca Łódzkie

Related Posts