Wieś Okowizna powstała w 1558 roku. Pod koniec XIX wieku majątek znalazł się w posiadaniu rodziny Ziehe, a w 1912 roku zakupiła go rodzina Hagen, która posiadała już dobra w Harszu. W efekcie tego ich majątek powiększył się i łącznie posiadał powierzchnię około 600 ha.

Znajdujący się we wsi parterowy dwór w wyniku działań wojennych spłonął w 1914 roku. W 1921 roku na jego miejscu wybudowano obecny dom. Powstała wtedy neobarokowa jednokondygnacyjna budowla na planie prostokąta, na podmurówce z kamienia polnego. Posiada wysokie podpiwniczenie i użytkowe poddasze. Nakryta jest wysokim dachem mansardowym. Od frontu posiada wysoki podjazd, a od strony parku murowaną werandę z szerokim zejściem.

Podczas II wojny światowej pałac służył jako kwatera jednego z działów Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którego minister – Joachim von Ribbentrop rezydował w pobliskim pałacu w Sztynorcie.

   II wojnę światową pałac przetrwał bez większych zniszczeń. W majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w pałacu urządzono jego biura i zamieszkali w nim pracownicy. Po przemianach ustrojowych w Polsce na początku lat 90. został bez użytkownika i stopniowo niszczał. Niedawno stał się własnością prywatną. Zaczął się wtedy jego remont, w trakcie którego wymieniono dach. Prace niestety nie zostały zakończone i brak informacji, aby remont miał być kontynuowany. Obecnie pałac jest zabezpieczony przed dalszym zniszczeniem.

Pałac jest usytuowany pośrodku całego założenia. Od zachodu, północy i wschodu otacza go park krajobrazowy z różnogatunkowym starodrzewem. Niestety jest dziś mocno zaniedbany i zarośnięty.

Po południowej stronie pałacu i całego założenia znajdują się wybudowane prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku budynki folwarczne. Dziś chylą się ku ruinie. Mury wykonane z cegły są jeszcze w dobrym stanie. Zawalają się jednak stopniowo ich dachy będące dobrym przykładem przedwojennej roboty ciesielskiej.

Oglądając pałac, warto odwiedzić cmentarz rodowy dawnych właścicieli majątku. Znajduje się niedaleko, na zachód od pałacu, po drugiej stronie drogi. Dziś, jak większość tego typu nekropolii, jest niestety mocno zniszczony.

Okowizna jest położona 6 km na południe od Węgorzewa, pomiędzy jeziorami Święcajty, Harsz i Lemięt. Dojedziemy do niej z Węgorzewa drogą nr 63 w kierunku Giżycka. Po około 6 km we wsi Ogonki skręcamy w prawo i po około 3 km po lewej stronie będziemy mijać opisywane założenie pałacowe. Za parkiem zobaczymy pałac, a dalej budynki folwarczne (N 54 09’ 42,42” E 21 47’ 34,52”).

Marek Dudziak

Więcej podobnych miejsc znajdziesz w przewodniku Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie, część wschodnia

Related Posts