Historia tej wsi to historia aż trzech zamków. Do dziś zachowały się pozostałości jednego z nich. Niewielkie, lecz niezwykle malownicze ruiny nad Pilicą są pozostałością po renesansowym zamku. Ze względu na swoją architekturę budowla ta była także określana jako dwór. W XVI w. powstało wiele tego typu budowli w centralnej Polsce, choćby np. niedaleko położony dwór w Skotnikach. Dzieje rezydencji w Majkowicach sięgają jednak znacznie dalej w przeszłość.

W XIII lub XIV w. nad Pilicą powstała drewniana wieża mieszkalno-obronna. Budowlę postawiono dla rodu Nagodziców-Jelitczyków na kopcu na wschód od wsi. Ten sam ród zbudował nad rzeką kolejny zamek, tym razem już murowany, na północny wschód od pierwszej warowni. Na pół legendarnym właścicielem tego zamku był Florian Szary – rycerz zasłużony i ranny w bitwie pod Płowcami. Jako pana na Majkowicach opisał go Jan Długosz, choć wiadomo, że szlachcic o tym samym imieniu był w latach 1327-39 kasztelanem spicymierskim. Zamek został rozebrany w XVI w., kiedy potrzebny był materiał do zbudowania nowej rezydencji. Podobno fundamenty były widoczne jeszcze w zeszłym stuleciu, ale zniszczyli je Niemcy, umacniając linię obronną Pilicy w 1944 roku.

Obecny dwór, czy też zamek, powstał w XVI w. jako siedziba rodu Majkowskich. Budynek założono na planie czworoboku z dostawioną wieloboczną wieżą oraz bramą przejazdową. Co ciekawe, większą obronnością charakteryzowała się brama, której mury były ponad dwa razy grubsze niż pozostałe ściany zamku. Rezydencja, mimo że nazywana zamkiem, nie była dobrze ufortyfikowana. W XVI w. wieloboczna wieża nie stanowiła już elementu obronnego, raczej nawiązywała do modnych w renesansie wież narożnych (takie możemy znaleźć choćby na Wawelu) i podkreślała „starożytność” rodu.

Zamek w Majkowicach był zamieszkany do XVIII w. Później nieco już przestarzała budowla popadła w zapomnienie i ruinę. Obecnie jest to malownicza, choć niezbyt dobrze zachowana ruina, dosyć znana wśród miłośników zamków. Do dziś zachowała się wieża oraz narożniki części mieszkalnej. Na jednym z nich bociany zbudowały sobie gniazdo. Do spenetrowania pozostają również kolebkowo sklepione piwnice.

Majkowice leżą nad Pilicą, 10 km na północ od Przedborza i 30 km na południowy wschód od Piotrkowa Trybunalskiego (droga nr 742).

Tekst i zdjęcia: Jakub Jagiełło

Więcej podobnych miejsc w przewodniku Zapomniane miejsca Łódzkie.

Zapomniane miejsca Łódzkie
Zapomniane miejsca Łódzkie

Related Posts