Wieś Rodele powstała prawdopodobnie w 1427 roku. Od XVII do XIX wieku była własnością rodu von Schwerin z linii ze Skandawy. Wznieśli oni tutaj w 1820 roku dwukondygnacyjny pałac założony na planie prostokąta, w stylu neorenesansowym. W 1859 roku hrabina Sophie von Schwerin podarowała majątek w Rodelach, w ramach prezentu ślubnego, swojej bratanicy Adeli von Schwerin i Wernerowi von Alvensleben. Od tego czasu do stycznia 1945 roku jego właścicielami byli członkowie rodu von Alvensleben.
W latach 1859-1861 von Alvenslebenowie wznieśli na miejscu starego pałacu nową rezydencję, wybudowaną zapewne według projektu Karla F. Schinkla, wzorowaną na nieistniejącym już pałacu von Schwerinów w Skandawie. W tym samym czasie co sam budynek pałacu założono również park krajobrazowy wraz ze znajdującym się w nim rodowym cmentarzem, a także pobudowano liczne budynki gospodarcze. W 1913 roku tutejszy majątek miał powierzchnię 643 ha. W rękach von Alvenslebenów Rodele pozostawały do stycznia 1945 roku. Ostatni ich właściciel, major Wehrmachtu Ferdinand, ranny na froncie umarł w pałacu i został pochowany w rodzinnym grobowcu w parku. Jego rodzinie udało się uciec na zachód przed zbliżającą się ofensywą wojsk radzieckich.
Po II wojnie światowej w pałacu znajdowały się mieszkania i biura pracowników utworzonego na bazie majątku Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W latach 70. przeprowadzono jego gruntowny remont oraz częściowo zrewitalizowano otaczający go park.
Pałac miał szczęście i przetrwał wojnę oraz czasy PGR-owskie w dobrym stanie. W 2001 roku pałac wraz z kompleksem parkowym przeszły w ręce prywatne. Obecnie jest utrzymany w dość dobrym stanie. Jednak zapowiadany jego gruntowny remont do dziś nie został przeprowadzony. Pałac jest nieużytkowany.
Istniejący obecnie pałac w Rodelach został wybudowany w stylu eklektycznym w latach 1859-1861 w centralnym punkcie założenia, pomiędzy parkiem po stronie południowej i wschodniej a kompleksem zabudowań folwarcznych po północnej. Został wzniesiony na rzucie prostokąta jako dwukondygnacyjna budowla z użytkowym poddaszem. Na osi wzdłużnej pałacu od strony frontu i parku znajdują się dwa ryzality. Do wejścia od strony parku na reprezentacyjny poziom piętra prowadzi wysoki podjazd. Przejście z niego do pałacu prowadzi schodami przez podcień arkadowy pod rozległym tarasem. Duży taras znajduje się także od strony folwarku, na wysokości piętra. Budynek jest przykryty dachem dwuspadowym. Elewacje bryły głównej pałacu posiadają liczne detale architektoniczne. Wnętrze pałacu ma układ dwutaktowy. Tuż za wejściem głównym, na piętrze, znajduje się obszerny hol, a od strony folwarku reprezentacyjny salon z wyjściem na duży taras. Dawniej pomiędzy nim a zabudowaniami folwarcznymi był duży ogród. Pałac ma bardzo regularny układ i jest budynkiem pełnym specyficznego wdzięku. Warto się tutaj zatrzymać.
Razem z pałacem urządzono duży park. Zachowało się w nim wiele okazów starodrzewów. Na jego terenie znajduje się staw, a w północnej części rodowy cmentarz Alvenslebenów. Do samego pałacu od głównej drogi prowadzi stara lipowa aleja długości około 200 metrów. Niedawno w parku powycinano samosiejki i krzewy. Park z pałacem otoczony jest płotem. Znajdująca się w nim brama jest zamknięta. Podejście do pałacu nie jest łatwe, ale uparci dadzą sobie radę.
Wieś Rodele leży około 4 km na południe od Barcian i 14 km na północ od Kętrzyna, przy drodze nr 591 z Kętrzyna do Barcian. Pałac z parkiem znajduje się na początku wsi, na południe od niej. Pierwszy zjazd prowadzi do pałacu (N 54 11’ 01.10” E 21 22’ 34,70”).
Marek Dudziak