Dość okazała trasa pozwalająca zapoznać się z różnymi halami zarówno na głównym, jak i na bocznych grzbietach. Wspaniałe widoki, długie przejścia granią. Na początku trasy wskazana lepsza orientacja w terenie, potem już bez przeszkód. Trasę można wykonać również z Piwnicznej, wówczas jest jednak nieco dłuższa i trzeba dołożyć ok. 150 m podejść na przejście garbu Bucznika.
Trasa okrężna
18,8 km
ok. 900 m podejść
28 GOT
5 h
Znaki zielone gminne, bez znaków, żółte, czerwone i znów żółte piesze PTTK
0 km Łomnica-Zdrój, skrzyżowanie szlaków (450 m)
Samochód najlepiej zostawić na gigantycznym parkingu przed kościołem, tuż za mostem na Łomniczance, po prawej stronie. Stąd 200 m w dół doliny do rozejścia szlaków przy drewnianym budynku Łomniczanki (w 2020 r. w remoncie). Wybieramy zielony szlak gminny w kierunku na Kicarz. Szlak ten jest średnio oznakowany, ale wchodzi betonową drogą przy dolince mocno pod górę – dość łatwo na nią trafić. Przy drodze ogrody warzywne. Szybko zyskujemy wysokość aż do rozejścia na grzbiecie Bucznika.
0,7 km grzbiet, krzyż (580 m, 15 min)
W pobliżu krzyża przechodzi niebieski szlak podchodzący tu z Piwnicznej. Zielony szlak gminny odbija w lewo na zalesiony Kicarz (warto wejść, piękny widok na dolinę Popradu z przecinki leśnej w miejscu nieużywanej trasy narciarskiej, ok. 15 min w jedną stronę). Skręcamy w prawo w niebieski szlak, który prowadzi odkrytym widokowym grzbietem z widokami na Parchowatkę i okoliczne górki. Mijamy niewielki Bucznik (602 m), za którym przy krzyżu szlak niebieski odbija lekko w prawo. My natomiast drogą polną bez znaków wchodzimy dość efektywnie na szczyt Granica (715 m, przed szczytem kolejne krzyże), za którym dochodzą żółte znaki z Piwnicznej. Cały czas trzymamy się głównego grzbietu.
2,8 km Granica, za szczytem (680 m, 50 min)
Z dołu dochodzi szlak żółty z Piwnicznej. Jeśli wycieczkę rozpoczynamy z tego miasteczka, warto wybrać ten szlak. Dalej prowadzi on grzbietem przez przysiółek Jarzębaki. Kapliczka, na dłuższych odcinkach droga z płyt betonowych. Koniec łąk zapowiada strome podejście na Groń (822 m) i wyjście z terenu osiedli ludzkich.
4,3 km Groń (822 m, 1:15 h)
Zalesiony, stromy od południa wierzchołek. Szlak omija szczyt od wschodu. Za nim niewielka polanka, następnie podchodzimy na malowniczą Halę Szałasy Jarzębackie, położoną na wysokości 850–900 m. Na hali kilka szałasów oraz widoki na południe i południowy wschód, w tym na dolinę Łomniczanki oraz Parchowatkę. Po krótkim odcinku leśnym wychodzimy na kolejną piękną Halę Bukowinę (960–980 m) ze wspaniałymi jagodami. Zaraz za halą dochodzimy do przełęczy na głównym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej.
6,2 km Przełęcz Bukowina (993 m, 1:45 h)
Zalesiona przełęcz w głównym grzbiecie. Zmieniamy szlak na czerwony Główny Szlak Beskidzki, którym po chwili wchodzimy na Halę Pisaną (obecnie nazywany tak jest również wierzchołek o wys. 1044 m).
6,7 km Hala Pisana (1044 m, 1:55 h)
Nieco poniżej wierzchołka pomnik. Wspaniałe jagody (jak na większości hali głównego grzbietu Pasma Jaworzyny) i widok na południe oraz południowy wschód.

7,3 km wierzchołek 1053 m (2:05 h)
Na bezimiennym zalesionym wierzchołku odchodzi na północ szlak żółty (patrz trasa z Barnowca). Następnie podążamy dalej grzbietem, z grubsza trzymając wysokość. Po niewielkim podejściu wychodzimy na dość długą Halę Średnią, inaczej zwaną Barnowiecką. Ciągnie się ona prawie pod szczyt Wierchu nad Kamieniem (1084 m), który omijamy z prawej strony.
9,3 km Wierch nad Kamieniem (1084 m, 2:30 h)
Warto w tym miejscu podejść szlakiem narciarskim kilkaset metrów do Jaskini w Pękniętej Skale, zlokalizowanej z drugiej strony wierzchołka (dojście ok. 5 min w jedną stronę, powrót tą samą drogą).
Szlak czerwony schodzi na zarośniętą Roztocką Halę, by później strawersować najwyższy w okolicy wierzchołek Czarci Kamień (1091 m). Warto nań wejść zielonym szlakiem krajoznawczym (znaki kwadratowe biało-zielone), gdyż pod szczytem znajduje się najwyższa wychodnia skalna w Beskidzie Sądeckim, zwana właśnie Czarcim Kamieniem. Wysoki na ponad 20 m ostaniec skalny góruje ponad drzewami, przypominając bardzo skałki sudeckie. Widok na północ. Odbicie do Kamienia zajmuje 10 min w jedną stronę, trzeba podejść ok. 60 m łącznie w górę.

Przed schroniskiem na zachód od czerwonego szlaku odbija dojście do leśnej bazy oddziału partyzanckiego „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, funkcjonującej w tym miejscu do końca lat 40. Dojście ok. 10 min w jedną stronę, pod koniec trochę w dół.
Po połączeniu się z niebieskim szlakiem dochodzimy do schroniska PTTK na Hali Łabowskiej.
11,1 km Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej (1030 m, 3 h)
Ze schroniska podchodzimy przez halę do góry na grzbiet w kierunku dużej wiaty. Obok można zauważyć znaki szlaku żółtego, którym będziemy schodzić do Łomnicy. Początkowo jest to bardzo przyjemna ścieżka w bukowym lesie, prowadząca przez Wargulszańskie Góry (1035 m).
12,4 km Lichoniowe Góry (955 m, 3:20 h)
Dawna hala jest obecnie zarośnięta, a obok stworzono wielki plac do składowania drewna. Nie wygląda to już tak malowniczo jak kiedyś. Schodzimy dalej głównym grzbietem. Po ok. 300 m drogowskaz w bok do małej jaskinki zwanej Studnią Grzybiarzy (80 m w jedną stronę, szlak narciarski żółty). Jaskinia ma 8 m długości i 5 m głębokości. Dalej żółty szlak pieszy mija górkę Łaziska (ok. 950 m), pod którą zachowały się częściowo hale z szałasami.
13,8 km Siodło pod Parchowatką (900 m, 3:40 h)
Niewielka, częściowo odkryta przełęcz z ograniczonymi widokami. Szlak żółty mija Parchowatkę z lewej strony. Za nią łączy się z drogą prowadzącą z hali na Parchowatce w dół: warto podejść kawałek w górę, żeby zobaczyć widok na Pasmo Radziejowej. Na szczycie hali szałasy.
Za halą rozpoczyna się strome zejście w lesie. Gubimy w ten sposób ponad 150 m wysokości. Ostatecznie wychodzimy z lasu i przed nami otwiera się widok na sąsiednie szczyty (w tym najbliższe Kiczorę i Kicarz). Dalej główną drogą grzbietową w dół.

16,6 km skrzyżowanie szlaków przy krzyżu (690 m, 4:30 h)
Z dołu, z Wierchomli Wielkiej, dochodzi czerwony szlak gminny. Oba szlaki schodzą razem drogą z płyt betonowych, a miejscami gruntową do Łomnicy-Zdrój. Pod koniec zejście dość strome. Na wejściu do wsi ładne zabudowania drewniane.
18,8 km Łomnica-Zdrój (450 m, 5 h)