Szlaki kajakowe: Rawka bardzo górna Kochanów – Rawa Mazowiecka

W celu zaktualizowania przewodnika po Rawce zagnało nas na górny bardzo rzadko spływany odcinek tej rzeki. Zaczęliśmy na 12 km od źródeł, czyli zaraz po połączeniu tzw. Rawki I z Rawką II.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Start był przy młynie w Kochanowie. Rzeka jest w tym miejscu jeszcze nieuregulowana i dość płytka. Przy młynie nie ma już spiętrzenia – jest on przerobiony na dom mieszkalny. Właściciel młyna opowiedział nam kilka ciekawych historii z okolic, po czym popłynęliśmy. W okolicy Kochanowa można łatwo spotkać żurawie na wiosnę, które było słychać podczas spływu. Na początek rzeka lekko meandrująca, ale zaraz potem już wyprostowana (tylko z lekkimi meandrami), i tak będzie z grubsza do Boguszyc. Wzrasta również głębokość rzeki. Do pierwszego mostu w Gutkowicach kilka prostych zwałek, wymagających jednak wysiadki. Tu także jest młyn, tylko z małym prożkiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dalej płyniemy bez przeszkód. Przed Wolicą pojawiają się niskie dzikie kładki, które trzeba obnosić. W samej wsi – wielki młyn (obecnie na prąd) ze śladami pożaru. Pod mostem jest niebezpieczne wysokie spiętrzenie z kawałkami betonu za nim i starą żelazną infrastrukturą dawnego młyna – trzeba wyjść jeszcze przed mostem, żeby się na to nie władować. Obserwujemy, że zaraz za spiętrzeniem są solidne zwałki, więc przenosimy kajaki kilkadziesiąt metrów dalej. Niestety po chwili dwie dzikie kładki, które również trzeba obnieść. Wyjątkowo uciążliwy krótki kawałek rzeki. Dalej już bez przeszkód. Rawka płynie wśród pól i łąk, prostym korytem. Po bokach całkiem malownicze wzgórza – im bliżej Rawy Mazowieckiej, tym są niższe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przepływamy pod mostem w Woli Naropińskiej, za którym drzewa przewieszają się nad korytem rzeki. Trochę przypomina to rzeki pomorskie lub mazurskie. Przed nami wyjątkowo prosty i szybki odcinek rzeki bez zwałek. Pojawiają się łabędzie, które mają jednak problem z wystartowaniem z tak wąskiej rzeczki. Jeszcze parę zakrętów i docieramy do malowniczo położonego Łochowa, w którym jest most, a pod mostem spiętrzenie ze starymi kołkami – trzeba spływać ostrożnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za Łochowem mamy już zwarty las po lewej stronie. Pojawiają się zwałki. Ich większe natężenie jest na zakręcie, w pobliżu którego jest mostek i ambona. Przechodzimy to bez większego trudu. Dalej spławne spiętrzenie, piętrzące wodę do okolicznych stawów. I kolejny most – w Bylinach. Za Bylinami jest krótki naturalny odcinek rzeki ze zwałkami. Rawka ma tu kilka metrów szerokości i kręci. Ale już niebawem wpada w uregulowane koryto o szerokości górach 2 metrów (!). Brzegi są podmokłe, czasem z trzcinami, czasem z inną roślinnością wodną. Rzeka prawie „głębsza niż szersza” bo ma nawet ponad 1 m głębokości, a czasem też około 1 m szerokości. Na tym odcinku można zaobserwować ptaki wodne. My widzieliśmy „bagiennego psa” buszującego po moczarach. I takim to ciekawym odcinkiem, trochę dłużącym się w końcu, płyniemy do widocznego w oddali kościoła drewnianego w Boguszycach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mijamy młyn i most w tej wsi, rzeka jednak nie zmienia charakteru. Przed nami jeszcze nietypowa zwałka zrobiona z kilka Marzann, które zbiły się na jakiejś przeszkodzie. Po rozpędzeniu się i wzięciu górą Marzann (Marzannów?) docieramy do ujścia Krzemionki – wielkiego dopływu górnej Rawki, który dostarcza niemal tyle samo wody co ciek źródłowy. Szerokość rzeki rośnie dwukrotnie, pojawiają się znów malownicze meandry w trzcinach i po chwili lądujemy na pierwszym zalewie w Rawie Mazowieckiej, przy którym stoi samochód na mecie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trudność górnej Rawki oceniamy na ZWB (łatwa), uciążliwość na U3 (średnio uciążliwa), malowniczość na **. Jest to odcinek o zupełnie innym charakterze niż ta Rawka, którą pływają wszyscy (kręta, ze zwałkami). Przede wszystkim koryto jest wyprostowane, a zwałek nie ma zbyt dużo. No i prawie nikt tu nie pływa.

Łącznie przepłynęliśmy 17,4 km w niecałe 4 godziny.

Polecamy nasz przewodnik po Rawce i po rzekach Mazowsza

Kajakiem w okolicach Warszawy
Rawka. Białka, Chojnatka, Krzemionka, Rylka. Przewodnik kajakowy

Related Posts