Beskid Niski: Wodospad Magurski i Diabli Kamień

Krótka trasa okrężna przez atrakcje Folusza. Nadaje się dla dzieci.

Trasa okrężna

5,2 km

200 m podejść

7 GOT

1:30 h

Czerwony szlak krajoznawczy, czarny szlak pieszy, zielony szlak pieszy

0,0 km Folusz, parking (410 m)

Z parkingu w Foluszu wybieramy czerwony szlak krajoznawczy prowadzący do góry (czerwono-białe kwadraty). Budka Magurskiego PN, w której można zakupić bilety wstępu do parku oraz mapy (np. nowowydana mapa z miejscami na pieczątki, które zbiera się w najciekawszych miejscach parku). Ścieżka przez mostek koło oczka wodnego ma niewielke nachylenie i prowadzi w stronę Wodospadu Magurskiego.

Tekst pochodzi z przewodnika Beskid Niski aktywnie

0,9 km Wodospad Magurski (510 m, 20 min)

Magurski Potok (choć ściśle rzecz biorąc, nie ma on oficjalnej nazwy) jest niewielkim strumieniem, spływającym z północnych stoków Kosińskiej, by wkrótce połączyć się na obrzeżach Folusza z Potasówką. Już u samych swych źródeł tworzy Wodospad Magurski, od 1995 r. znajdujący się na terenie Magurskiego Parku Narodowego.

Wodospad Magurski wypełnia swym delikatnym szemraniem piękny las bukowy, w którym tworzy urokliwe ustronie. Jego progi stanowi efektowna wychodnia piaskowca. Wodospad składa się z dwóch takich progów o łącznej wysokości ok. 7 m, co czyni z niego największą siklawę Beskidu Niskiego. Wyższy z progów jest dość wąski, podczas gdy niższy rozlewa wodę po skałach. Mimo stosunkowo słabej zasobności w wodę, Wodospad Magurski ujmuje swym pięknem, łączącym pewien majestat z subtelnością. Najbardziej efektownie wygląda naturalnie po obfitym deszczu.

1,3 km szczycik Kamienna (560 m, 30 min)

Najwyżej położony punkt wycieczki.

2,1 km Diabli Kamień (520 m, 45 min)

Ciekawa grupa skał wysokości kilkunastu metrów. Można je obejść wokół.

Diabli Kamień jest jedną z najefektowniejszych wychodni piaskowca magurskiego w Beskidzie Niskim. Podobnie, jak z innymi „diablimi kamieniami”, także z nim wiąże się legenda o diable, który chciał zrzucić kamień na świątynię (w Cieklinie), ale kur zapiał i diabeł porzucił kamień…

Zmieniamy szlak na czarny pieszy, który prowadzi w dół do drogi do Folusza, a następnie do centrum wsi przez stawy rybne (restauracja). W weekendy bardzo dużo turystów.

Diabli Kamień

3,9 km Folusz, skrzyżowanie szlaków (380 m, 1:10 h)

Folusz przed II wojną światową był niewielkim ośrodkiem kamieniarstwa. Materiał pozyskiwano w kamieniołomie na wzgórzu o nazwie Kobyła. Obecnie jest to miejscowość turystyczna, znajduje się tu również pokaźna kopalnia ropy.

Aby wrócić na parking, wybieramy szlak zielony.

5,2 km Folusz, parking (410 m, 1:30 h)

Related Posts